Гірчиця - це кормова і медоносна культура.
Цінується за здатність швидко проростати і нарощувати відносно велику масу в короткий холодний період. Урожайність зеленої маси понад 400 кг на сотку, в зеленій масі накопичує 22% органічних речовин, 0,71% азоту, 0,92% фосфору, 0,43% калію. Гірчиця є навіть більш ефективним добривом, ніж гній. Під час цвітіння приваблює корисних комах.
Зелене добриво. Після розкладання в грунті біомаса гірчиці стає легкозасвоюваним добривом, а грунт поповнюється органікою і гумусом.Добре розпушує, структурує, дренує грунт, підвищує її повітря- і вологоємність. Це одна з кращих культур для захисту грунтів від водної та вітрової ерозії навесні і восени, а якщо її не скошувати, то і взимку.
Гірчиця активно оздоровлює грунту. Наявність у всіх частинах ефірних масел є профілактичним засобом від накопичення шкідників (дротяники, слимаків, горохової плодожерки) і грибних інфекцій (ризоктоніозу, парші картоплі). Покращує умови життєдіяльності грунтових мікроорганізмів і хробаків, при розкладанні служить їм кормом.
Сіють навесні за місяць до посадки картоплі і пізніх овочів або восени після збору врожаю, з кінця квітня до середини вересня. Сходи з'являються на 3-4 день. На зелене добриво і корм сіють 120-150 г на сотку (ширина міжрядь 1 5 см). При посіві вручну врозсип, або після 10-20-го серпня - 300-400 г на сотку. Глибина 2-3 см. Після сівби грунт прикочують.
- Ціна: 975 ₴