Фунгіциди
Фунгіциди
Види фунгіцидів
Сьогодні фунгіциди для пшениці та інших культур представлені в широкому асортименті і підрозділяються на наступні групи.
За характером поширення по рослині:
- контактні препарати даного виду впливають на патоген тільки при безпосередньо при контакті з останнім. Контактні фунгіциди практично не потрапляють в саму рослину і поширюються тільки на поверхні. Тривалість дії цих препаратів може залежати від погодних умов;
- системні - на відміну від контактних фунгіцидів, ці засоби проникають і переміщаються всередині рослини. Такі склади дозволяють знищити збудників незалежно від місця їх розташування. Тривалість дії системних фунгіцидів визначається властивостями діючих речовин та інтенсивністю обміну речовин рослини.
За характером дії:
- лікувальні (винищують, викорінюючи, терапевтичні);
- иммунизирующие;
- захисні (профілактичні).
По цілі застосування:
- протруйники насіння. Вони дозволяють скоротити кратність обробки вегетуючих рослин. Для цих цілей оптимальним варіантом є комбіновані препарати з широким спектром дії;
- засоби для знезараження теплично-парникового грунту. Фунгіциди цього виду застосовуються для захисту однорічних рослин, що висаджуються розсадою. Засоби цієї групи відрізняються гарною летючістю і діють у вигляді парів і газів;
- препарати для обробки посівів сільськогосподарських культур в період вегетації. Такі засоби застосовуються у найбільш чутливі фази розвитку патогенів під час зростання рослини;
- засоби для захисту багаторічних рослин у період спокою. Препарати цієї групи використовуються для усунення збудників хвороб в зимовий період в надземних частинах рослини.
У відповідності з механізмом дії як системні, так і контактні фунгіциди здатні:
- придушувати в клітинах грибів процеси поділу ядра;
- утворювати ділянки некрозу, які виступають в якості бар'єру для потрапляння збудників у здорові тканини рослини;
- пригнічувати енергетичний обмін;
- запобігати утворення нуклеїнових кислот,
- порушувати дихання грибів;
- утворювати в рослині продукти обміну речовин, які виступають в якості антибіотиків або антигрибных фітоалексинів;
- блокувати утворення ергостерину в клітинах гриба
- діяти на інші процеси.
Способи застосування:
Як системні, так і контактні фунгіциди для зернових культур можуть використовуватися одним з наступних способів.
Протруювання насіння. Фунгіциди можуть вноситися методами гідрофобізації або інкрустації насіння, сухим способом або із зволоженням, капсулированием або дражированием.
Внесение в почву. Данный метод подходит при борьбе с патогенами, находящимися в почве. Большая часть таких фунгицидов обладает малой избирательностью, а значит, устраняет не только бактерии и грибы, но и личинки вредных насекомых. Кроме того, они отличаются фитонцидностью в отношении почвенной микробиоты и полезных насекомых, поэтому требуется строгое соблюдение сроков обработки и посева, указанных в инструкции по применению.
Обприскування. Для обробки таким способом використовуються ручні обприскувачі, а також спеціалізована автомобільна або авіатехніка. Обприскування можна проводити неодноразово відповідно зі швидкістю появи молодих вегетативних органів рослини, тривалістю дії фунгіциду, а також ризиком розвитку повторного інфікування.