Пошкоджена упаковка!!!
Залізний купорос — сульфат заліза, або залізо сірокислое, випускається нашою промисловістьом у формі кристалічного порошку красивого блакитно-зеленого кольору. Активна речовина становить у ній приблизно 53%. У народі він відомий як залізний купорос. Застосування в садівництві цього препарату дуже різноманітне та заслуговує докладного огляду.
Коли потрібен залізний купорос?
Садоводи та городники традиційно використовують сульфат заліза у своїх господарствах:
- для оброблення стін підвалів та овочехранищ;
- для позбавлення від домового грибка;
- для зачищення дупел і ран на деревах;
- для весняного та осіннього побіління стовбурів плодових дерев;
- для оброблення садових культур проти лишайників, парші та інших подібних недуг;
- для лікування плямистості троянд;
- для профілактичної обробки винограду;
- для боротьби зі шкідливими комахами;
- як добриво.
Розчини та концентрації
Для лікування ран на деревах і дезінфекції дупел 100 грамів куполісу розкладають в одному літрі води. Такі ж пропорції використовують і під час побіляння дул.
Щоб усунути чорну плямистість, що з'являється на трояндах, їх обприскують розчином залізного купорошка в концентрації 0,3%. А ось для профілактики насіннявих культур він чорного раку, септориозу та парші застосовують уже п'ятивідсотковий розчин. Оброблення проти лишайників, моху та сірої гнилі вимагає використання 30 г речовини на літр чистої води. Для лікування кущів малини або смородини буде потрібно трохи менше — 25 г на літр.
Обприскування проти шкідників виробляють двічі. Під час вегетації можна використовувати тільки однопроцентний розчин купорозу, а коли листя вже впадуть — п'ятивідсоткове.
У виноградарстві купорос застосовують проти плямистого некрозу, бактеріального раку, антрактозу та інших захворювань. Лози обробляють п'ятивідсотковим розчином, як навесні, так і пізно восени. Відповідну обробку роблять таким самим складом, але через 14 днів. Вища концентрація здатна серйозно обпекти листя й зелені пагони.
Для знищення житлового грибка розводять 1,5 кг сульфату заліза на відро води. Стіни підвалів і овочехранищ білияють розчином, приготованим із розрахунку 60 грамів препарату на літр води.
Знищування шкідників
Сульфат заліза досить ефективно застосовується в садівництві як інсектицид, що дає змогу знищувати не тільки самих комах і личинки, але навіть їхні яйця. Наприклад, під час ретельного оброблення дерев гинуть від 30 до 50% яєць яблуни — найжорсткішого ворога багатьох плодових дерев. Обприскують рослини навесні, поки нирки ще не розпустилися, захоплюючи не тільки гілки та стовбури, а й ґрунт придульних кіл.
Дуже важливо правильно визначити не тільки концентрацію, але й терміни оброблення залізним купороном. У середній смузі обприскування зазвичай починають всередині квітня — від 10 до 20 числа. У цей час гинуть до половини всіх відкладених яєць.
Якщо провести обробку раніше, є ризик тільки дарма втратити час — комахи ще не пройдуться й не встигнуть відкласти яйця. А знищити зимуючих шкідників сульфат заліза не може. Згодом застосування препарату здатне завдати шкоди як самому дереву, так і майбутньому урожаю.
Але ці терміни не є догмою. Психологічний садівник дивиться не на календарні числа, а уважно спостерігає за весняним пробудженням рослин. Якщо зима затягується, обприскування переносяться на кінець квітня. Але коли нирки починають розпускатися раніше за звичайний, і морозів уже не очікується, то можна зайнятися профілактикою й на початку місяця.
Застосовувати сульфат заліза нескладно. Але треба враховувати, що він ніколи не дасть стовідсотковій гарантії знищення шкідників. Тому не треба відмовлятися й від інших, сильніших, спеціалізованих засобів боротьби з комахами.
Використання як добрива
Але залізний купорос — це не тільки популярний інсектицидний і фунгіцидний засіб, а також гарне добриво. Залізо, що входить до нього, розміщене в розчинній, і тому легко доступно для рослин формі. Без нього жодні культури не можуть нормально існувати — жовтіють листя, відмирають пагони дерев, гіршають забарвлення квітів.
Особливо страждають у разі браку цього мікроелемента плодові дерева: яблуня, вишня, слива. Він є складником окисних ферментів, відіграє важливу роль у системі дихання. Хлороз листя, повільний ріст нових пагонів, недорухи плодів — усе це, зазвичай, буває наслідком нестачі саме заліза.
Як добриво, залізний купрос застосовують у садівництві у разі позакореневих підживлень картоплі, томатів, всіх видів капусти. У скляному або пластиковому посуді розчиняють від 5 до 10 г препарату та доливають об'єм рідини до 10 літрів. Але треба пам'ятати, що ця речовина в жодному разі не можна змішувати з вапном — навіть воду для розчину краще брати м'яку. Контактуючи з кальцієм, залізо утворює нерозчинні сполуки, стаючи недоступним для рослин.
Сульфат заліза можна вносити під перекопку спільно з компостом: 100 грамів купорошу на кожні 10 кг органіки. Досвідчені садівники давно навчилися отримувати з залізного купороса хелат заліза — добриво високоефективне та порівняно дороге. Для цього в 10-літровому відрі води спочатку розводять кілька ложок лимонної кислоти. Після повного розчинення туди ж додають сульфат заліза — не більш ніж одну столову ложку.
Рекомендації щодо застосування:
Обприскування проводити вранці або ввечері за допомогою звичайного обприскувача за температури повітря не більш ніж +25 °C. Не застосовувати менш ніж за 4 години до випадання опадів. Обприскують рослини ранньою весною, до розпускання нирок і восени, після падіння листя, за наявності мохов і лишайників, а також у разі появи перших ознак захворювань.
Культура |
Шкідливі об'єкти |
Норми приготування робочого розчину |
Норми витрати робочого розчину |
Максимальна кількість оброблень |
Термін останнього оброблення |
Яблуня |
Парша, іржа, борошниста роса, септориоз, монилиоз, мохи, лишайники |
300-600 г на 10 л води |
1л/ дерево (до повного змочування) |
2 |
За 60 днів до збирання врожаю |
Смородина |
Мучна роса, септоріоз, келихівча іржа, кантраз, моху, лишайники |
300-600 г на 10 л води |
0,2 л/ кущ (до повного змочування) |
2 |
За 60 днів до збирання врожаю |
Виноград |
Мілдю, борошниста роса, антракноз, бактеріальний рак, чорна плямистість, сіра гниль |
300-400 г на 10 л води |
0,2 л/1 м2 (до повного змочування) |
2 |
За 60 днів до збирання врожаю
|
- Ціна: 420 ₴